Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pár rad...
 
 • Bezpečnost
Zabezpečit elektrické kabely a zásuvky proti kousání a olizování zahradit díry, kterými se dá propadnout – hlavně u zábradlí schodů a výtahů znemožnit přístup k bazénům, zahradním jezírkům a otevřeným jímkám zkontrolovat oplocení zahrady.
Odstranit ze spodních polic a jiných volně přístupných míst věci, které nemají dojít úhony,nebo mohou být nebezpečné při rozkousání nebo se při pádu rozbít.
 
 • Pelíšek
Nejvhodnější je pelíšek omyvatelný nebo prací: plastový ovál s poduškou nebo dekou, molitanový ovál potažený látkou, možná je i bednička nebo boudička – není problém koupit v potřebách pro zvířata nebo v obchodních domech.
Musí být také dostatečně velký (cca 65cm – delší rozměr oválu), aby se pes mohl celý natáhnout.
Nejlepší místo pro pejska je v klidné části místnosti, kde se zdržujete nejčastěji. To znamená tak, aby vám byl neustála nablízku a přitom aby se po něm nešlapalo. Je to místo, kde bude odpočívat. Ostatní místa, kam pes bude smět a kam ne, si musíte určit sami. Pelíšků může být taky několik (např. jeden vedle postele v ložnici, pokud nechcete psa v posteli, další třeba u křesla v obýváku a další třeba pod stolem v kuchyni). Vše záleží jen na Vás, jak si to doma zařídíte. Připravte se nato, že pejsek bude chtít být ve vaší blízkosti (se svojí smečkou) a bude za vámi chodit – no jako pejsek.
Když budete chtít sedět na gauči, bude chtít za vámi. Pejska si lidé pořizují, aby byl s nimi a ne proto, aby zdobil jeden kout bytu. Pokud chcete některá místa v bytě zakázat, je nutné to dělat od prvního dne důsledně!
 
 • Balkon
Pokud je balkon řádně zabezpečen (tj. napře. Bezpečnostním sklem až na zem, drátěným pletivem nebo prkénky), je možná psa na něj pouštět.
Balkon lze s výhodou použít i pro venčení štěněte a v pozdějším věku i pro provizorní venčení psa (pokud jste nemocní a nemůžete ven, nebo je obzvlášť ošklivé počasí).
 
 • Misky
Na jídlo cca 0,5l a na pití 0,5l a větší.
Čerstvou vodu musí mít pes neustále k dispozici.
Misky mohou být plastové nebo nerezové, na vodu lze použít i kameninu (těžko se převrhne).
 
 
 • Krmení
S výhodou lze využít připravená krmiva (granule, masové konzervy).
Granule podáváme buď namočené (jeden díl granulí a jeden díl horké vody), které se namáčí cca ½ hod. před podáním. Lze je podávat i v suchém stavu – i jako odměny. Pokud pes jí granule suché, zvýši se jeho příjem tekutin! Přibližně od jednoho roku lze přejít na granule pro dospělé psy. Krmení dospělého psa granulemi pro štěňata není závadou, pokud pes nemá nadváhu.
Tuto stravu doplňuji syrovou zeleninou – rajče, okurka ..., a ovocem..., piškoty (jako odměna), tvrdými sýry, psími suchary nebo suchým chlebem (čistý zuby), vařenou nebo pečenou drůbeží (musí být bez soli a koření!!) nebo vařeným hovězím s rýží, těstovinami a vločkami, které si uvaříme předem (cca 1 hrnek rýže uvařím v cca 2 litrech vody, pře uvařením rýže přidám asi 2 hrsti slabých nudlí a po 2-3 minutách 1 sáček vloček. Vločky jen chvíli povařím /tak minutu/ a ihned přikryji pokličkou a to z toho důvodu, aby se v nich varem neztratily vitamíny a vláknina. Toto nechám vychladnout a uložím do lednice nebo mrazáku. Tato směs se musí ukládat tak, aby „nechytla“ pach lednice nebo mrazáku, jinak by jí pes nechtěl).
ROZHODNĚ NE!! Kosti, brambory, kořeněná jídla, vařené skořápky.
Já dám na talíř 1 lžíci konzervy Rex, to je vlastně hovězí maso, ohřeji v mikrovlnné troubě, rozmačkám vidličkou, aby tam náhodu nebyla kost (také se mi to již stalo), přidám vitamíny a příkrm tak 2-3 lžičky vloček, rýže a těstovin. U takto konzervovaného masa je potřeba štěňatům odebrat lůj, aby neměla průjem. Starším psům tolik nevadí. Při krmení kvalitními granulemi není nutné „vařit“, ale zpestření zeleninou a ovocem je i žádoucí.
Intervaly krmení:
-       malé štěně, které si přinesete domů, tj. přibližně 1,5-2 měsíce, krmíme 3*denně
-       od ½ roku snížíme na dvě dávky
-       od 1 roku snížíme na 1 dávku denně
-       dospělého psa krmíme 1*denně, je dobré dodržovat vždy tu samou hodinu
 
Množství je dáno potřebami psa (teplotou v bytě, množstvím pohybu, váhou psa). Pokud dospělý pes nemá nadváhu, není třeba dávku redukovat. Pokud krmíte jen granulemi, pamatujte si, že dávkování se řídí váhou. Na 1kg váhy psa 0,1kg granulí, velmi kvalitních.
 
 • Vodítko a obojek
Pevné vodítko (1,5 až 2m) vám zajistí lepší ovládání štěněte než vodítko navíjecí. Proto pro výchovu a výcvik nebo v městském provozu použijte vždy pevné vodítko.
Navíjecí (Flexi) vodítko použijete, když chcete dát pejskovi volnost a přitom není možné ho v daném místě pustit na volno.
Obojek – nejlépe polostahovací z umělé šňůry (ploché „horolezecké“ lanko). Pro malé štěňátko je postačující kožený obojek (spodek hladký, nebo dobře podšitý – aby se nepoškodila srst), nebo kšíry.
Obojek i kšíry používáme pouze venku, doma je sundáváme!
 
 • Hračky
Když si štěně nemá s čím hrát, hraje si s tím čím nemá!!!
Nejlepší jsou hračky pro děti – gumové pískací, žvýkací kosti z lisovaných kousků, dnes jsou i kosti, které čistý zuby, vitamínové kosti či tyčinky, střívka, játra apod.
 
 • Hygiena
Mytí po vycházce je nezbytné, pokud pejsek chodí po špinavých městských ulicích (pokud ho pouštíte na křesla a postele) a vždy za špatného počasí. Malému štěňátku postačí otřít plavky vlhkou žínkou a pak ručníkem, podle potřeby myjeme i fousy a zadeček (někdy je potřeba použít šampon). Většího pejska je nejjednodušší postavit do vany (zpočátku je dobré aby ho jeden přidržoval a druhý myl) a jmenované části osprchoval vlažnou vodou. Potom pejska utřeme do sucha.
Koupání není třeba koupat příliš často, většinou běžné údržby zvládáme hřebenem a kartáčem. Pokud se rozhodneme pro koupání můžeme koupat již i štěňátka. Použijte ale velmi jemný šampon a důkladně opláchněte. Doporučuji šampon DERMILEN, který zakoupíte ve veterinární lékárně nebo u lékaře, nebo dětský šampon. Já užívám Tělový a vlasový šampon se solí z mrtvého moře a jsem s ním velice spokojena. Dnes je spousta šamponů i s balzámy spec. i pro malá bílá plemena.
Jak štěňátka tak dospělé vždy večer aby nenastydli – pokud chcete koupat přes den, nezapomeňte že po vysušení nesmí min. 6 hodin ven aby nenastydl.
 
 • Údržba
Pro běžnou údržbu postačí kovový hřeben a kartáč (ne příliš ostré drátky, ale rozhodně bez kuliček na konci drátků), případně kleštičky na stříhání drápků, chirurgický pean na vytrhání chlupů z uší.
Psa češeme za standardních podmínek přibližně 2*týdně.
Při každém česání také prohlédněte:
Oči – očistíme ospalky vatovým tamponem s borovou vodou
Uši – zkontrolujeme, zda nejsou zarostlé srstí, zda není kůže v uchu zarudlá a že ucho nepáchne.
Drápky – na zadních nohách jsou 4, na předních se 4 dotýkají země a pátý je výš na noze z její vnitřní strany.
Zadeček – prohlédněte konečník, zda vypadá stejně jako minule a zkontrolujte i okolí konečníku, zda neuvidíte zbytky střevních parazitů, zejména však stolici.
 
 • Odčervení
Dospělého psa odčervujeme každého půl roku, preparátem a v dávkování, které nám doporučí veterinární lékař.
 
 • Pochvala a pokárání
Pejsek pozná z intonace vašeho hlasu, jestli máte radost, jste smutní nebo se zlobíte, tak toho maximálně využívejte. Když pejska chválíte, musí být z intonace – „melodie“ hlasu znát, že máte radost, že jste nadšení z toho co se mu povedlo. Pochvaly není nikdy dost, pejsek se rád nechává chválit a rád si pro pochvalu přiběhne. Když káráte, musí to být opět znát z intonace hlasu.
 
 • Navykání samotě
Pokud má pejsek v budoucnosti zůstávat doma sám, je nutné ho to učit odmalička. V momentě kdy se za vámi zaklapnou dveře, cítí se pejsek opuštěný. Strach z odloučení může vyvolat různé špatné chování a později návyky (vyje, pláče, štěká, demoluje, čůrá,...). tyto zlozvyky se velmi špatně odnaučují a je dobré hned od začátku jim správnou výchovou předejít. Pejska nechávejte vždy v místnosti nebo místnostech, kde může být po dobu vaší nepřítomnosti. Vyplatí se v předsíni, hale-zkrátka za těmi dveřmi, kterými odcházíte. Musí tam mít vodu, hračky a pelíšek.
 
 • Venčení
Štěně, které si přivezeme od chovatele většinu času prospí. Doba aktivity je mnohem kratší. V této době se pejsek vyprazdňuje, papá a hraje si. Ihned po probuzení vezměte štěně do náruče a odneste ho na místo, kde se má venčit. Pokud potřebu vykoná, nezapomeňte vždy štěně pochválit. Je možné začít štěně učit vykonat potřebu na povel, který se vyslovuje stále stejný – důrazný před umístěním na noviny – později vyvedením štěněte ven.